2014 Minnesota Bass Tournament Schedule

April 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
APR,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
19,Full Throttle Fishing,Miss. River Pools 3 4 & 5,Mark Schutz,763-486-7508
[/table]

 

April May 2014 Minnesota Bass Tournament Results

 

May 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”560″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
MAY,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
3-4,Dick Hiley St. Jude Bass Classic,Miss. River Pools 4 & 5,Corey Waller,651-214-8875
11,UMBCS River Division,Miss. River Pools 4 + 5 + 5A,Greg Kizewski,715-418-9959
16,UMBCS Minnesota Lakes Div.,Lake Okoboji,Steve Soukup,612-850-7144
17,Denny’s Super 30 Minnesota,Miss. River Pools 4 & 5,Denny Nelson,612-201-2406
18,MNBF Spring Fling,Miss. River Pools 5 & 5a,Jeffrey Nelson,612-578-5035,
25,MT3 1st Series Qualifier,Leech Lake,Joel Stokka,863-651-2410
27,Denny’s Super 30 Minnetonka,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
29,Bad Bass Boys Thursdays,N/S Center,Jim Juntunen,651-955-5265
30,UMBCS Minnesota Lakes Div.,Whitefish Chain,Steve Soukup,612-850-7144
31,UMBCS Minnesota Lakes Div.,Woman Lake,Steve Soukup,612-850-7144
31,Reel Team Bass,Le Homme Dieu Chain,Matt Gilbertson,320-760-3748
31,Fishers of Men: Legacy,Miss. River / Sartell,Peter Fiedler,763-438-4347
31,Bad Bass Boys Individuals,Fannie Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
[/table]

 

 

June 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
JUN,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
1,H2H (Head to Head),Gull Lake,Joel Stokka,863-651-2410
1,ABA District 44,Clearwater Lake,George Miserendino,952-210-5563
1,GreenHorn Advanced Sunday Series,Big Marine,Andrew De Kock,763-360-4077
1,Walser Bass Tour,Lake Minnetonka,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
1,B-Dawgin Bass Series,Waconia,Tom Conboy,651-336-0585
4,GreenHorn Advanced Wednesday,Forest Lake,Kaine Trondson,651-206-6742
7,Fishers of Men,Prior Lake,Dave Shade,612-280-1559
7,Central Lakes Bass Anglers,Koronis & Rice,Lee Fader,320-979-6327
7,3rd Annual Hatchery Open,Lake Reno,Clarence Rasmussen,507-829-5149
7,Minnesota High School Championship,Waconia,Peter Anderly,612-669-9253
7,Bass Brawl,Upper Cormorant Chain,Casey Ehlert,701-306-0073
8,UMBCS River Division,Miss. River Pools 6 + 7 + 8,Greg Kizewski,715-418-9959
8,MT3 2nd Series Qualifier,Cass Lake Chain,Joel Stokka,863-651-2410
8,GreenHorn Sunday Series,White Bear Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
10,Frankie’s Tuesday Night,E/W Rush,Don Knutson,651-257-6334
11,GreenHorn Wednesday Series,Coon Lake,Mike Anderson,612-716-0586
12,Bad Bass Boys Thursdays,Big Marine,Jim Juntunen,651-955-5265
14,Denny’s Super 30 Minnesota,Green Lake,Denny Nelson,612-201-2406
14,Amateur Bass Series,Washington/Stella,Jay Shade,320-250-3495
14,B-Dawgin Bass Series,Clearwater,Tom Conboy,651-336-0585
14,Fishers of Men: Legacy,Lake Koronis,Peter Fiedler,763-438-4347
14,Bad Bass Boys Team,Goose Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
15,North Country Individual,Lake Minnewaska,Mike Peterson,320-760-1960
15,GreenHorn Advanced Sunday Series,NS Center,Andrew De Kock,763-360-4077
16,Denny’s Super 30 Minnetonka,Lake Minnetonka, Denny Nelson,612-201-2406,
18,GreenHorn Advanced Wednesday,Coon Lake,Kaine Trondson,651-206-6742
21,Fishers of Men,Le Homme Dieu Chain,Dave Shade,612-280-1559
21,Bass Brawl,Rush (Perham),Casey Ehlert,701-306-0073
21,Full Throttle Fishing,Gull Lake,Mark Schutz,763-486-7508
21-22,Fishing For Our Heroes,Gull Lake,Jay Shade,320-250-3495
22,GreenHorn Sunday Series,Forest Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
22,Walser Bass Tour,White Bear Lake,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
22,ABA District 44,Bald Eagle Lake,George Miserendino,952-210-5563
24,Frankie’s Tuesday Night,Coon Lake,Don Knutson,651-257-6334
25,GreenHorn Wednesday Series,N/S Center,Mike Anderson,612-716-0586
26,Bad Bass Boys Thursdays,Fannie Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
27,UMBCS Minnesota Metro Div.,Horseshoe Chain,Steve Soukup,612-850-7144
28,UMBCS Minnesota Metro Div.,Clearwater,Steve Soukup,612-850-7144
28,Bad Bass Boys Team,Knife Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
28,Reel Team Bass,Lake Minnewaska,Matt Gilbertson,320-760-3748
29,ABA District 44,Medicine Lake,George Miserendino,952-210-5563
29,UMBCS River Division,Miss. River Pools 5 + 5A + 6,Greg Kizewski,715-418-9959
29,GreenHorn Advanced Sunday Series,Goose Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
[/table]

 

 

July 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
JUL,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
2,GreenHorn Advanced Wednesday,Bald Eagle,Kaine Trondson,651-206-6742
8,Frankie’s Tuesday Night,Green Lake (Chisago),Don Knutson,651-257-6334
8,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
9,GreenHorn Wednesday Series,Big Marine,Mike Anderson,612-716-0586
12,Fishers of Men,Whitefish Chain,Dave Shade,612-280-1559
12,B-Dawgin Bass Series,N/S Center,Tom Conboy,651-336-0585
12,Bass Brawl Individual Series,Spitzer Lake,Casey Ehlert,701-306-0073
12,Amateur Bass Series,Osakis,Jay Shade,320-250-3495
13,H2H (Head to Head),Whitefish Chain,Joel Stokka,863-651-2410
13,GreenHorn Advanced Sunday Series,White Bear,Andrew De Kock,763-360-4077
13,GreenHorn Sunday Series,Medicine Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
13,North Country Team,Lake Reno,Mike Peterson,320-760-1960
13,Walser Bass Tour,Rush Lake,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
14,Denny’s Super 30 Minnetonka,Lake Minnetonka, Denny Nelson,612-201-2406
15,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
16,GreenHorn Advanced Wednesday,Green Lake,Kaine Trondson,651-206-6742
17,Bad Bass Boys Thursdays,Forest Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
18,UMBCS Minnesota Metro Div.,Green Lake,Steve Soukup,612-850-7144
19,UMBCS Minnesota Metro Div.,Rush Lake,Steve Soukup,612-850-7144
19,Bad Bass Boys Individuals,Green Lake (Chisago),Jim Juntunen,651-955-5265
19,Denny’s Super 30 Minnesota,Lake Minnewaska,Denny Nelson,612-201-2406
20,MT3 3rd Series Qualifier,Woman Chain,Joel Stokka,863-651-2410
20,UMBCS River Division,Miss. River Pools 4 + 5,Greg Kizewski,715-418-9959
20,ABA District 44,N & S Center,George Miserendino,952-210-5563
20,GreenHorn Sunday Series,Coon Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
20,West Central Bassmasters Annual,Green Lake (Spicer),Kyle Carlson,320-212-6958
22,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
22,Frankie’s Tuesday Night,N/S Center,Don Knutson,651-257-6334
23,GreenHorn Wednesday Series,Green Lake,Mike Anderson,612-716-0586
25,MNBF Junior TOC,Clearwater Lake,Peter Anderly,612-669-9253
26,MNBF TOC Qualifier,Lake Waconia,Jeffrey Nelson,612-578-5035
26,B-Dawgin Bass Series,Medicine,Tom Conboy,651-336-0585
26,Bass Brawl,Ottertail Lake,Casey Ehlert,701-306-0073
26,Full Throttle Fishing,Lake Mille Lacs,Mark Schutz,763-486-7508
26,Fishers of Men: Legacy,Clearwater,Peter Fiedler,763-438-4347
26,NABC, Leech Lake,Shane DuBois,580-765-9031
27,Walser Bass Tour,Clearwater Lake,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
27,GreenHorn Advanced Sunday Series,Coon Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
30,GreenHorn Advanced Wednesday,Big Marine,Kaine Trondson,651-206-6742
31,Bad Bass Boys Thursdays,Coon Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
[/table]

 

 

August 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
AUG,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
2,Reel Team Bass,Lake Ida,Matt Gilbertson,320-760-3748
2,Fishers of Men,North/South Center,Dave Shade,612-280-1559
2,Bass Brawl Individual Series,Little Cormorant,Casey Ehlert,701-306-0073
2,Bad Bass Boys Team,Pine City,Jim Juntunen,651-955-5265
2,UMBCS Minnesota Division,Minnewaska,Steve Soukup,612-850-7144
3,UMBCS Minnesota Division,Reno,Steve Soukup,612-850-7144
3,MT3 4th Series Qualifier,Cass Lake Chain,Joel Stokka,863-651-2410
3,GreenHorn Sunday Series,Goose Lake,Andrew De Kock,763-360-4077
5,Frankie’s Tuesday Night,Forest Lake,Don Knutson,651-257-6334
5,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
6,GreenHorn Wednesday Series,Bald Eagle,Mike Anderson,612-716-0586
9,B-Dawgin Bass Series,Lake Minnetonka,Tom Conboy,651-336-0585
9,Full Throttle Fishing,Lake Minnetonka,Mark Schutz,763-486-7508
9,Amateur Bass Series,Koronis/Rice,Jay Shade,320-250-3495
9-10,MNBF TOC,Mississippi River Pools 5A 6 and 7,Jeffrey Nelson,612-578-5035
10,ABA District 44,Waconia,George Miserendino,952-210-5563
10,GreenHorn Advanced TOC,EW Rush,Andrew De Kock,763-360-4077
14,Bad Bass Boys Thursdays,Horseshoe Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
15-17,Frankie’s Pro Team,Green & N/S Center Lakes,Frankie’s,651-257-6334
16,Denny’s Super 30 Minnesota,North Long Lake,Denny Nelson,612-201-2406
16,Bad Bass Boys Individuals,Goose Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
16,Bass Brawl,Star Lake,Casey Ehlert,701-306-0073
17,UMBCS River Division,Miss. River Pools 4 + 5 + 5A,Greg Kizewski,715-418-9959
17,B-Dawgin Bass Series TOC,TBD,Tom Conboy,651-336-0585
17,Walser Bass Tour,St. Croix River,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
17,MT3 5th Series Qualifier,Leech Lake,Joel Stokka,863-651-2410
18,Denny’s Super 30 Minnetonka,Lake Minnetonka, Denny Nelson,612-201-2406
19,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
22,UMBCS Minnesota Division,Gull Lake Chain,Steve Soukup,612-850-7144
22-23,NABC, Lake Vermillion,Shane DuBois,580-765-9031
23,Fishers of Men,Lake Minnetonka,Dave Shade,612-280-1559
23,Amateur Bass Series,Clearwater Lake,Jay Shade,320-250-3495
23,UMBCS Minnesota Metro Div.,Lake Mille Lac,Steve Soukup,612-850-7144
24,ABA District 44,Clearwater Lake,George Miserendino,952-210-5563
24,GreenHorn TOC,Cross/Pokegama,Andrew De Kock,763-360-4077
24,H2H (Head to Head),Woman Chain,Joel Stokka,863-651-2410
24,Central Lakes Bass Anglers,Green Lake (Spicer),Lee Fader,320-979-6327
26,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
28,Bad Bass Boys Thursdays,Green Lake (Chisago),Jim Juntunen,651-955-5265
30,Bass Brawl,Lizzie Crystal Rush,Casey Ehlert,701-306-0073
30,Bad Bass Boys Team,Horseshoe Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
30-31,MT3 Bass TOC,Cass Chain,Joel Stokka,863-651-2410
[/table]

 

 

September 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
SEP,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
6,ABA District 44,Bald Eagle Lake,George Miserendino,952-210-5563
6,Bass Brawl Individual Series,Dead Lake,Casey Ehlert,701-306-0073
6-7,Walser Bass Tour,Woman Lake Chain,Jeremie Larson,jlarson@walser.com
7,ABA District 44,Big Marine,George Miserendino,952-210-5563
7,West Central Bassmasters Annual,Green Lake (Spicer),Kyle Carlson,320-212-6958
7,H2H (Head to Head),Mississippi River/Rice Lake,Joel Stokka,863-651-2410
8,Denny’s Super 30 Minnetonka,Lake Minnetonka, Denny Nelson,612-201-2406
9,Denny’s Tuesday Night Bassin’,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
13,Bad Bass Boys Individuals,Knife Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
20,Denny’s Super 30 Minnesota,Le Homme Dieu,Denny Nelson,612-201-2406
20,Amateur Bass Series TOC,Briggs Lake Chain,Jay Shade,320-250-3495
23,Denny’s Tuesday Night Bassin‘,Lake Minnetonka,Denny Nelson,612-201-2406
27,Bad Bass Boys Team,Pine City,Jim Juntunen,651-955-5265
[/table]

 

 

October 2014 Minnesota Bass Tournaments

[table width=”590″ colwidth=”5|200|200|100|85″ colalign=”center|center|center|center|center”]
SEP,TOURNAMENT,LAKE,CONTACT,PHONE
11,Denny’s Super 30 Minnesota,Clearwater Lake,Denny Nelson,612-201-2406
11,Bad Bass Boys Team,Knife Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
25,Bad Bass Boys Individuals,Horseshoe Lake,Jim Juntunen,651-955-5265
[/table]

Super 30 Minnesota Events are only for Super 30 Minnesota Circuit teams! No entries for teams looking to fish a tournament, must be in the circuitThanks.